CZŁOWIEK, ZŁY Z NATURY?

To pytanie jest tak stare, jak kanapka z serem, w szkolnym plecaku, mało ogarniętego pierwszoklasisty… Każdy bardziej znany filozof starał się rozwiązać tę zagadkę. Nie wiadomo czy komukolwiek to się udało, bo każdy stworzył swoje teorie, które były tylko teoriami.

 

Pytanie jest naprawdę trudne, bo jak patrzymy na świat to mamy wrażenie, że człowiek jest zły z natury. Widzimy te wszystkie wojny, przestępstwa, łamanie praw człowieka itd… Nawet w naszych społecznościach jest mnóstwo przykładów ludzi, którzy swoją moralność schowali do plecaka…

Ale z drugiej strony widzimy dobrych ludzi, którzy są w stanie poświęcić swoje życie w imię drugiego człowieka… Każdy kij ma dwa końce. Tylko, jacy my jesteśmy z natury? Czy da się to w ogóle stwierdzić?

Pewnie się nie da, ale próbuje coś z tego wykminić…

Świat zawiera tyle samo zła, co dobra, bo musi panować równowaga. Nic nie może przechylać szali. W innym wypadku zapanowałaby dysproporcja.

Jeśli w świecie musi panować równowaga, to jest możliwe, że jeden człowiek rodzi się dobry, a drugi zły. Miałoby to sens, ale jest to chyba zbyt przygnębiające dla nas. Wszyscy wierzymy, że każdy człowiek może być dobry. Więc, jeśli byłoby tak jak piszę, to stwierdzenie, że człowiek może być dobry stałoby się kłamstwem.

I co z człowiekiem, który urodził się zły, ale chciałby być dobry? Czułby się jak bohater antycznej tragedii. Każda kolejna myśl tworzy kolejne rozterki.

W ogóle czy da się to czuć? Czy jest się złym czy dobrym? Może po prostu jesteśmy zmienni… Czasami jesteśmy źli, a czasami dobrzy. To też miałoby sens.

Zależy w co wierzymy, jeśli w nic to jesteśmy przegrani na starcie.

Człowiek został tak zaprogramowany, że musi w coś wierzyć. W momencie kiedy w nic nie wierzy traci sens życia. Magia religii.

Wszystko to kwestia punktu widzenia, bo jeśli ocenimy Hitlera pod względem szacunku do zwierząt, to dojdziemy do wniosku, że mógłby należeć do WWF.

REDMAN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *