MIASTO BOGA – PRZERAŻAJĄCO DOBRE KINO

Brazylia kojarzy nam się z karnawałem i Rio. Mamy wrażenie, że życie tam toczy się wokół zabawy i spokoju.  Jednak prawdziwe oblicze tego kraju jest zupełnie inne… Miasto Boga ukazuje nam zajebiście realistyczną perspektywę dorastania w fawelach.

 

Film skupia się głównie na dwóch  murzanych, którzy wybierają zupełnie odmienne ścieżki kariery w fawelach. Pierwszy postanawia pobawić się w Mafię a drugi wybiera porządną drogę i chce zostać fotografem.

Właściwe fabuła to tylko dodatek do tego filmu bo pierwsze skrzypce grają fawele. Które, są przedstawione genialnie! Brud, smród i przestępczość. Wszechobecny brak nadziei na lepsze życie.  To wszystko daje nam obraz prawdziwej codzienności, z która muszą się mierzyć mieszkańcy tej dzielnicy.

Warto wspomnieć o  motywie moralności, który jest bardzo dobry.  Ludzie mają wybór albo klepać biedę albo być przestępcą. W tym filmie nie ma podziału na dobrych i złych. Nawet więcej, każdy ma coś za uszami.

Bohaterowie ciągle napotykają trudne wybory choć w filmie koniec końców występuje coś  w stylu karmy. UWAGA SPOILERY! Oprócz głównego bohatera, który wybiera uczciwą drogą, wszyscy giną! Niczym w filmach Tarantino. Każdy płaci za swoje czyny… No może oprócz Policji, która w sumie wychodzi obronną ręką.

Warto wspomnieć także o dużej dawce przemocy, która występuje w filmie średnio co dwa ujęcia… Najbardziej w pamięć wpadają momenty z dziećmi. Kiedy to pięcio czy sześciolatkowie z gnatami w ręku zabiją innych ludzi bez żadnych skrupułów.

Film jednak ma też drugą stronę medalu czyli humor. Podczas seansu często można napotkać śmieszną sytuację czy dialog.  Można powiedzieć, że cały film podchodzi lekko pod czarną komedię.

W sumie to wszystko co mógłbym napisać o tym filmie. Głównie świat, który został w nim stworzony robi robotę bo nie ważne jaka byłaby fabuła to film i tak byłby dobry.

Swoją drogą Miasto Boga daje nam do myślenia abyśmy nie narzekali jak nam kurwa nie jest źle w tym naszym nieszczęsnym kraju. Bo warto pamiętać, że są takie miejsca jak slumsy czy fawele.

REDMAN

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *